Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-95PF120W
VS-95PF120W picture photo
Mfg. Part Number
VS-95PF120W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5
Datasheet Download
VS-95PF120W.pdf
Availability of VS-95PF120W
QUANTITY
VS-95PF120W Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-95PF120W
Internal Part NumberEIS-VS-95PF120W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)95A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 267A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-95PF120W
Related LinksVS-95, VS-95PF120W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-95PF120W Details Description
Related parts for VS-95PF120W
IC MON SUPP QD W/RST&SEL 16-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PANEL RAILS 10.5" 6U PAIR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 2KW datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf