Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ETH1506-M3
VS-ETH1506-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ETH1506-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-2
Datasheet Download
VS-ETH1506-M3.pdf
Availability of VS-ETH1506-M3
QUANTITY
VS-ETH1506-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ETH1506-M3
Internal Part NumberEIS-VS-ETH1506-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.45V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)29ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ETH1506-M3
Related LinksVS-ETH, VS-ETH1506-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ETH1506-M3 Details Description
Related parts for VS-ETH1506-M3
TVS DIODE 5VWM 9.5VC POWERMITE1 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 6POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BIDIR 12UHXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 117 MOHM datasheet.pdf
CONN RETAINER 4POS datasheet.pdf