Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB150TH120U
VS-GB150TH120U picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB150TH120U
Brief Description
IGBT 1200V 280A 1147W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB150TH120U.pdf
Availability of VS-GB150TH120U
QUANTITY
VS-GB150TH120U Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB150TH120U
Internal Part NumberEIS-VS-GB150TH120U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)280A
Power - Max1147W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.6V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce12.7nF @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB150TH120U
Related LinksVS-GB15, VS-GB150TH120U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB150TH120U Details Description
Related parts for VS-GB150TH120U
STRAP BATTERY 9V T-STYLE 8"LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
IC XLATOR LVPECL-LVTTL 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 100MA 1W SMD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WSXS RACK MOUNT ACCESSORY datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf