Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GT300FD060N
VS-GT300FD060N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GT300FD060N
Brief Description
IGBT 600V 379A 1250W DIAP
Datasheet Download
VS-GT300FD060N.pdf
Availability of VS-GT300FD060N
QUANTITY
VS-GT300FD060N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GT300FD060N
Internal Part NumberEIS-VS-GT300FD060N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-024-2014 Rev 0 01/Dec/2014
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)379A
Power - Max1250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce23.3nF @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDual INT-A-PAK (4 + 8)
Supplier Device PackageDual INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GT300FD060N
Related LinksVS-GT30, VS-GT300FD060N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GT300FD060N Details Description
Related parts for VS-GT300FD060N
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FITTING BRKT OUTSIDE CORN WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 225A 250V HS FERRULE datasheet.pdf
IC I/Q DEMOD QUAD 50MHZ 40-LFCSP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
KIT EVAL AT32UC3A3256AU datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6A 8SOIC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 3.4474K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf