Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GT75NP120N
VS-GT75NP120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GT75NP120N
Brief Description
IGBT 1200V 150A 446W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GT75NP120N.pdf
Availability of VS-GT75NP120N
QUANTITY
VS-GT75NP120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GT75NP120N
Internal Part NumberEIS-VS-GT75NP120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package24
Series-
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max446W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.08V @ 15V, 75A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9.45nF @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GT75NP120N
Related LinksVS-GT7, VS-GT75NP120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GT75NP120N Details Description
Related parts for VS-GT75NP120N
CONN SPRING CONT 27 POS .177 SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 30ppm Series 25 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC CONTROLLR LI-ION 4.25V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.563" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf