Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA120FA120P
VS-HFA120FA120P picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA120FA120P
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE HEXFRED 60A 1200V SOT-227
Datasheet Download
VS-HFA120FA120P.pdf
Availability of VS-HFA120FA120P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-HFA120FA120P Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA120FA120P
Internal Part NumberEIS-VS-HFA120FA120P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Feb/2014
Standard Package180
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingTray
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If4V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA120FA120P
Related LinksVS-HFA1, VS-HFA120FA120P Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA120FA120P Details Description
Related parts for VS-HFA120FA120P
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED FILM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CH20M BUS-PROFIL TS 35X15/250 datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT datasheet.pdf
MODULE TRANSMITTER +10DBM SMD datasheet.pdf
COMBO 21W1 M PCB STR G 75O TIN datasheet.pdf
TAB CONTACT 2X18 AWG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf