Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA25TB60STRRP
VS-HFA25TB60STRRP picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA25TB60STRRP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 25A D2PAK
Datasheet Download
VS-HFA25TB60STRRP.pdf
Availability of VS-HFA25TB60STRRP
QUANTITY
VS-HFA25TB60STRRP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA25TB60STRRP
Internal Part NumberEIS-VS-HFA25TB60STRRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 25A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA25TB60STRRP
Related LinksVS-HFA25, VS-HFA25TB60STRRP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA25TB60STRRP Details Description
Related parts for VS-HFA25TB60STRRP
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
COPPER SPLICE WITH CORONA RE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf