Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C22C
VS-SD1100C22C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C22C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Datasheet Download
VS-SD1100C22C.pdf
Availability of VS-SD1100C22C
QUANTITY
VS-SD1100C22C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C22C
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C22C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.44V @ 1500A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C22C
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C22C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C22C Details Description
Related parts for VS-SD1100C22C
IC MON TRPL SPPLY SUPERVSR 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X3MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf