Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C22L
VS-SD1100C22L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C22L
Brief Description
DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Datasheet Download
VS-SD1100C22L.pdf
Availability of VS-SD1100C22L
QUANTITY
VS-SD1100C22L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C22L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C22L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.44V @ 1500A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C22L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C22L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C22L Details Description
Related parts for VS-SD1100C22L
JUMPER-H9991TR/1852WH/X 10" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28-SSOP datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V datasheet.pdf
RES 560 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 350MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 79.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HS 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf