Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1553C18S20K
VS-SD1553C18S20K picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1553C18S20K
Brief Description
DIODE GP 1.8KV 1825A DO200AC
Datasheet Download
VS-SD1553C18S20K.pdf
Availability of VS-SD1553C18S20K
QUANTITY
VS-SD1553C18S20K Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1553C18S20K
Internal Part NumberEIS-VS-SD1553C18S20K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io)1825A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.23V @ 4000A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseDO-200AC, K-PUK
Supplier Device PackageDO-200AC, K-PUK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1553C18S20K
Related LinksVS-SD155, VS-SD1553C18S20K Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1553C18S20K Details Description
Related parts for VS-SD1553C18S20K
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
INSULATOR-ALLIGATOR CLIP PVC BLU datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.99K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf