Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD603C16S15C
VS-SD603C16S15C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD603C16S15C
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 600A B-43
Datasheet Download
VS-SD603C16S15C.pdf
Availability of VS-SD603C16S15C
QUANTITY
VS-SD603C16S15C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD603C16S15C
Internal Part NumberEIS-VS-SD603C16S15C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.97V @ 1885A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr45mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD603C16S15C
Related LinksVS-SD60, VS-SD603C16S15C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD603C16S15C Details Description
Related parts for VS-SD603C16S15C
IC QUAD BILATERAL SWITCH 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTOBOARD SMT FOR SC-70-8/SC-8 datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
PRESSURE CALIBRATOR 5000 PSIG datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf