Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST1000C24K1
VS-ST1000C24K1 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST1000C24K1
Brief Description
SCR 2400V 2913A K-PUK
Datasheet Download
VS-ST1000C24K1.pdf
Availability of VS-ST1000C24K1
QUANTITY
VS-ST1000C24K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST1000C24K1
Internal Part NumberEIS-VS-ST1000C24K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
Voltage - Off State2400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)1473A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2913A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17000A, 18100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, K-PUK, A-24
Supplier Device PackageA-24 (K-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST1000C24K1
Related LinksVS-ST10, VS-ST1000C24K1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST1000C24K1 Details Description
Related parts for VS-ST1000C24K1
CONN RCPT 174PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
*BARB TY* WINGED PUSH MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf