Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST110S14P0
VS-ST110S14P0 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST110S14P0
Brief Description
SCR PHASE CONT 1400V 110A TO-94C
Datasheet Download
VS-ST110S14P0.pdf
Availability of VS-ST110S14P0
QUANTITY
VS-ST110S14P0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST110S14P0
Internal Part NumberEIS-VS-ST110S14P0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
PackagingBulk
Voltage - Off State1400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)175A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2700A, 2830A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AC (TO-94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST110S14P0
Related LinksVS-ST1, VS-ST110S14P0 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST110S14P0 Details Description
Related parts for VS-ST110S14P0
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BRD SPT HING LOCK SNAP LOCK 12MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ACCY I/O CONN 3M FOR E8MS SENSOR datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC510LP5E datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.00MM 32GB SLC datasheet.pdf