Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST230S12M0V
VS-ST230S12M0V picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST230S12M0V
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CTRL 1200V 230A TO-93
Datasheet Download
VS-ST230S12M0V.pdf
Availability of VS-ST230S12M0V
QUANTITY
VS-ST230S12M0V Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST230S12M0V
Internal Part NumberEIS-VS-ST230S12M0V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.55V
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)360A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5700A, 5970A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AB (TO-93)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST230S12M0V
Related LinksVS-ST23, VS-ST230S12M0V Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST230S12M0V Details Description
Related parts for VS-ST230S12M0V
IDC CABLE - MDM24T/MC26F/MDM24T datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf