Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST230S16P1
VS-ST230S16P1 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST230S16P1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1600V 360A TO-93
Datasheet Download
VS-ST230S16P1.pdf
Availability of VS-ST230S16P1
QUANTITY
VS-ST230S16P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST230S16P1
Internal Part NumberEIS-VS-ST230S16P1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.55V
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)360A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4800A, 5000A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AB (TO-93)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST230S16P1
Related LinksVS-ST2, VS-ST230S16P1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST230S16P1 Details Description
Related parts for VS-ST230S16P1
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 6SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SOT-363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
C-301-76T RING VERSAKRIMP TAPE D datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .202" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 52POS datasheet.pdf