Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST330S16P1PBF
VS-ST330S16P1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST330S16P1PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1600V 520A TO-118
Datasheet Download
VS-ST330S16P1PBF.pdf
Availability of VS-ST330S16P1PBF
QUANTITY
VS-ST330S16P1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST330S16P1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-ST330S16P1PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)330A
Current - On State (It (RMS)) (Max)520A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7570A, 7920A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AE, TO-118-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AE (TO-118)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST330S16P1PBF
Related LinksVS-ST330, VS-ST330S16P1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST330S16P1PBF Details Description
Related parts for VS-ST330S16P1PBF
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9718A/B/C/D datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf