Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-STPS20L15GTRRP
VS-STPS20L15GTRRP picture photo
Mfg. Part Number
VS-STPS20L15GTRRP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-STPS20L15GTRRP.pdf
Availability of VS-STPS20L15GTRRP
QUANTITY
VS-STPS20L15GTRRP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-STPS20L15GTRRP
Internal Part NumberEIS-VS-STPS20L15GTRRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F2000pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-STPS20L15GTRRP
Related LinksVS-STPS2, VS-STPS20L15GTRRP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-STPS20L15GTRRP Details Description
Related parts for VS-STPS20L15GTRRP
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 7.6A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PROCESSOR ADV SIGNAL 44-LQFP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 41.2VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 140MA 5.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf