Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T70HFL80S05
VS-T70HFL80S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T70HFL80S05
Brief Description
DIODE MODULE 800V 70A D-55
Datasheet Download
VS-T70HFL80S05.pdf
Availability of VS-T70HFL80S05
QUANTITY
VS-T70HFL80S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T70HFL80S05
Internal Part NumberEIS-VS-T70HFL80S05
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 800V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T70HFL80S05
Related LinksVS-T70H, VS-T70HFL80S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T70HFL80S05 Details Description
Related parts for VS-T70HFL80S05
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT 26.2X19X0.07" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FILTER 20A M5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 68MA 30 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE USV L-MOS USV datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 450A 1000V 2TN/110 AR UR datasheet.pdf