Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKC166/12PBF
VS-VSKC166/12PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKC166/12PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKC166/12PBF.pdf
Availability of VS-VSKC166/12PBF
QUANTITY
VS-VSKC166/12PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKC166/12PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKC166/12PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-PAK (3)
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKC166/12PBF
Related LinksVS-VSKC1, VS-VSKC166/12PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKC166/12PBF Details Description
Related parts for VS-VSKC166/12PBF
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
KIT TOOLPAK METER HANGING datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1.6M 16-DFN datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
TUBING PVC WH 500' datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf