Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKE270-12
VS-VSKE270-12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKE270-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKE270-12.pdf
Availability of VS-VSKE270-12
QUANTITY
VS-VSKE270-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKE270-12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKE270-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKE270-12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKE270-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKE270-12 Details Description
Related parts for VS-VSKE270-12
JUMPER-H9992TR/1853 WH/X 5" datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH TRI-STATE 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 6SON datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K LP datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
JTERM EDGEON SQUARE 4 NI .325 CN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf