Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKE320-04
VS-VSKE320-04 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKE320-04
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKE320-04.pdf
Availability of VS-VSKE320-04
QUANTITY
VS-VSKE320-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKE320-04
Internal Part NumberEIS-VS-VSKE320-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKE320-04
Related LinksVS-VSK, VS-VSKE320-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKE320-04 Details Description
Related parts for VS-VSKE320-04
POWER STRIP 12.5"20A 6OUT15'CORD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
6' 16/3 SJ BLACK PWR SUPPLY datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .38AULF 14CKT datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf