Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKH105/04
VS-VSKH105/04 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKH105/04
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE DIODE 400V 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKH105/04.pdf
Availability of VS-VSKH105/04
QUANTITY
VS-VSKH105/04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKH105/04
Internal Part NumberEIS-VS-VSKH105/04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKH105/04
Related LinksVS-VSK, VS-VSKH105/04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKH105/04 Details Description
Related parts for VS-VSKH105/04
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 11.3A 9.35 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
D4N-4B20R datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM RADIAL datasheet.pdf
9POL HDP20 PLUGASSY datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf