Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKH250-12PBF
VS-VSKH250-12PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKH250-12PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKH250-12PBF.pdf
Availability of VS-VSKH250-12PBF
QUANTITY
VS-VSKH250-12PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKH250-12PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKH250-12PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKH250-12PBF
Related LinksVS-VSKH2, VS-VSKH250-12PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKH250-12PBF Details Description
Related parts for VS-VSKH250-12PBF
CABLE FOR PS/2 KVM SWITCH 6' datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 22-18 AWG datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 120A datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 30POS datasheet.pdf
42U PERF DOOR FOR C4 datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf