Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKH41/12
VS-VSKH41/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKH41/12
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKH41/12.pdf
Availability of VS-VSKH41/12
QUANTITY
VS-VSKH41/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKH41/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKH41/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)45A
Current - On State (It (RMS)) (Max)100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)850A, 890A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKH41/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKH41/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKH41/12 Details Description
Related parts for VS-VSKH41/12
CONN HEADER 58POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
2 SLOT 2U RACK FOR 2 DS1050-X datasheet.pdf
ECP 3 datasheet.pdf
HEATSHRINK 38.1MM ID 50MM L datasheet.pdf