Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKL500-16PBF
VS-VSKL500-16PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKL500-16PBF
Brief Description
MODULE THY 430A SMAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKL500-16PBF.pdf
Availability of VS-VSKL500-16PBF
QUANTITY
VS-VSKL500-16PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKL500-16PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKL500-16PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)500A
Current - On State (It (RMS)) (Max)785A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSUPER MAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKL500-16PBF
Related LinksVS-VSKL5, VS-VSKL500-16PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKL500-16PBF Details Description
Related parts for VS-VSKL500-16PBF
GDT 150V 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG29 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MARKER HIGH PERF SNAP-ON datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 25C S 12" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf