Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKL71/10
VS-VSKL71/10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKL71/10
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKL71/10.pdf
Availability of VS-VSKL71/10
QUANTITY
VS-VSKL71/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKL71/10
Internal Part NumberEIS-VS-VSKL71/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)75A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1300A, 1360A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKL71/10
Related LinksVS-VSK, VS-VSKL71/10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKL71/10 Details Description
Related parts for VS-VSKL71/10
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TXRX TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 800 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740" datasheet.pdf