Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKL91/12
VS-VSKL91/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKL91/12
Brief Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKL91/12.pdf
Availability of VS-VSKL91/12
QUANTITY
VS-VSKL91/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKL91/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKL91/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)95A
Current - On State (It (RMS)) (Max)210A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKL91/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKL91/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKL91/12 Details Description
Related parts for VS-VSKL91/12
VARISTOR 37V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY TD QC.187 datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUD CAR RAD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 26POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
WIRE CLAMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf