Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKLF200-12HJP
VS-VSKLF200-12HJP picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKLF200-12HJP
Brief Description
MOD DIODE 1200V MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKLF200-12HJP.pdf
Availability of VS-VSKLF200-12HJP
QUANTITY
VS-VSKLF200-12HJP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKLF200-12HJP
Internal Part NumberEIS-VS-VSKLF200-12HJP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK (2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKLF200-12HJP
Related LinksVS-VSKLF, VS-VSKLF200-12HJP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKLF200-12HJP Details Description
Related parts for VS-VSKLF200-12HJP
COVER DUCT WR PVC WH 1"X 6' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf