Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKN105/16
VS-VSKN105/16 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKN105/16
Brief Description
MODULE DIODE 1600V 105A ADD-A-PA
Datasheet Download
VS-VSKN105/16.pdf
Availability of VS-VSKN105/16
QUANTITY
VS-VSKN105/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKN105/16
Internal Part NumberEIS-VS-VSKN105/16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
Packaging*
StructureCommon Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA