Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKN26/16
VS-VSKN26/16 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKN26/16
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKN26/16.pdf
Availability of VS-VSKN26/16
QUANTITY
VS-VSKN26/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKN26/16
Internal Part NumberEIS-VS-VSKN26/16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)27A
Current - On State (It (RMS)) (Max)60A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKN26/16
Related LinksVS-VSK, VS-VSKN26/16 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKN26/16 Details Description
Related parts for VS-VSKN26/16
ME 8MB SDRAM 4MB FLASH 50 PAK datasheet.pdf
CAP LED LENS ROUND T1 .031" RED datasheet.pdf
IC MIXER 1.4-1.55GHZ 28SSO datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO216AA datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf