Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT170-12PBF
VS-VSKT170-12PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT170-12PBF
Brief Description
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT170-12PBF.pdf
Availability of VS-VSKT170-12PBF
QUANTITY
VS-VSKT170-12PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT170-12PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT170-12PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)170A
Current - On State (It (RMS)) (Max)377A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT170-12PBF
Related LinksVS-VSKT1, VS-VSKT170-12PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT170-12PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT170-12PBF
CONN SPLICE 6AWG PARALLEL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 21 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf