Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT230-04PBF
VS-VSKT230-04PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT230-04PBF
Brief Description
MODULE DIODE SCR 230A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT230-04PBF.pdf
Availability of VS-VSKT230-04PBF
QUANTITY
VS-VSKT230-04PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT230-04PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT230-04PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT230-04PBF
Related LinksVS-VSKT2, VS-VSKT230-04PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT230-04PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT230-04PBF
REPLACEMENT TIPS 080 SERIES 10PC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 40VQFN datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf