Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT41/14
VS-VSKT41/14 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT41/14
Brief Description
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT41/14.pdf
Availability of VS-VSKT41/14
QUANTITY
VS-VSKT41/14 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT41/14
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT41/14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)45A
Current - On State (It (RMS)) (Max)100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)850A, 890A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT41/14
Related LinksVS-VSK, VS-VSKT41/14 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT41/14 Details Description
Related parts for VS-VSKT41/14
VARISTOR CAP FEEDTHRU 18V 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 52 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 104MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 39 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
ADAPTER DRAG-MACHINING datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf