Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT500-20PBF
VS-VSKT500-20PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT500-20PBF
Brief Description
MODULE THY 500A SMAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT500-20PBF.pdf
Availability of VS-VSKT500-20PBF
QUANTITY
VS-VSKT500-20PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT500-20PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT500-20PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)500A
Current - On State (It (RMS)) (Max)785A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSUPER MAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT500-20PBF
Related LinksVS-VSKT5, VS-VSKT500-20PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT500-20PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT500-20PBF
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HDM 9SMPO096F125F T datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.3A SYNC datasheet.pdf