Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKU105/12
VS-VSKU105/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKU105/12
Brief Description
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKU105/12.pdf
Availability of VS-VSKU105/12
QUANTITY
VS-VSKU105/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKU105/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKU105/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKU105/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKU105/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKU105/12 Details Description
Related parts for VS-VSKU105/12
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN YE datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf