Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKU91/10
VS-VSKU91/10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKU91/10
Brief Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKU91/10.pdf
Availability of VS-VSKU91/10
QUANTITY
VS-VSKU91/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKU91/10
Internal Part NumberEIS-VS-VSKU91/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)95A
Current - On State (It (RMS)) (Max)150A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKU91/10
Related LinksVS-VSK, VS-VSKU91/10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKU91/10 Details Description
Related parts for VS-VSKU91/10
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049L/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIE SET - 10CONT 10POS SHLD PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B RIGHT datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf