Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKV250-04PBF
VS-VSKV250-04PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKV250-04PBF
Brief Description
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKV250-04PBF.pdf
Availability of VS-VSKV250-04PBF
QUANTITY
VS-VSKV250-04PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKV250-04PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKV250-04PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
StructureCommon Anode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKV250-04PBF
Related LinksVS-VSKV2, VS-VSKV250-04PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKV250-04PBF Details Description
Related parts for VS-VSKV250-04PBF
CONN HEADER LOPRO STR 26POS GOLD datasheet.pdf
TIE HOLDER W/ADH .5X.5 WHT datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 30A SMB datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6-TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 25A LFPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 1BIT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf