Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKV56/12
VS-VSKV56/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKV56/12
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKV56/12.pdf
Availability of VS-VSKV56/12
QUANTITY
VS-VSKV56/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKV56/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKV56/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1200A, 1256A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKV56/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKV56/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKV56/12 Details Description
Related parts for VS-VSKV56/12
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM M/F ON 26AWG 300MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf