TDK-Lambda Americas, Inc. VS100P24NONROHS
VS100P24NONROHS picture photo
Mfg. Part Number
VS100P24NONROHS
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
VS100P24NONROHS.pdf
Availability of VS100P24NONROHS
QUANTITY
VS100P24NONROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of VS100P24NONROHS
Internal Part NumberEIS-VS100P24NONROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSP
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.74" L x 2.44" W x 1.38" H (222.0mm x 62.0mm x 35.0mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS100P24NONROHS
Related LinksVS100P2, VS100P24NONROHS Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
VS100P24NONROHS Details Description
Related parts for VS100P24NONROHS
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC SMPL 14BIT 80MSPS 48TSSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 12V TSLP-3 datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 15V 5.0KHZ PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf