CUI Inc. VSBU-120-12
VSBU-120-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-12.pdf
Availability of VSBU-120-12
QUANTITY
VSBU-120-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-12
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSBU-120 Series Cert of Compliance
3D ModelVSBU-120-12
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-12
Related LinksVSBU-, VSBU-120-12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-12 Details Description
Related parts for VSBU-120-12
DUAL 2-TO-4 DECODER/DEMULTIPLE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RECLOS FASTEN DL LOC 1"X50YD BLK datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE GENERAL 16A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
ROTARY POSITION 5K OHM SERVO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
8W DC/DC CONV DIP24 1.6KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf