CUI Inc. VSBU-120-7.5
VSBU-120-7.5 picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-7.5
Brief Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-7.5.pdf
Availability of VSBU-120-7.5
QUANTITY
VSBU-120-7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-7.5
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSBU-120 Series Cert of Compliance
3D ModelVSBU-120-7.5
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15.3A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max115W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-7.5
Related LinksVSBU-1, VSBU-120-7.5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-7.5 Details Description
Related parts for VSBU-120-7.5
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 15ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1 OHM 60W 1% TO220 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SW UNIV-IN 15V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf