CUI Inc. VSBU-120-T524A
VSBU-120-T524A picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-T524A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-24V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-T524A.pdf
Availability of VSBU-120-T524A
QUANTITY
VSBU-120-T524A Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-T524A
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-T524A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSBU-120-T Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-24V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 3.5A, 800mA
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-T524A
Related LinksVSBU-12, VSBU-120-T524A Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-T524A Details Description
Related parts for VSBU-120-T524A
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 20A SOT-227B datasheet.pdf
RES .2 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 22POS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.05A 570 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
POWER CORD IEC 1.50' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf