CUI Inc. VSBU-150-7.5
VSBU-150-7.5 picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-150-7.5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 150W
Datasheet Download
VSBU-150-7.5.pdf
Availability of VSBU-150-7.5
QUANTITY
VSBU-150-7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-150-7.5
Internal Part NumberEIS-VSBU-150-7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVSBU-150 Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-150-7.5
Related LinksVSBU-1, VSBU-150-7.5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-150-7.5 Details Description
Related parts for VSBU-150-7.5
CONN HDR DUAL 20POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ENCODER HT 2CH 500CPR 23.36MM datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG SS 22POS STRT W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf