Hirose Electric Co Ltd FH19C-4S-0.5SH(05)
FH19C-4S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-4S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-4S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-4S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-4S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-4S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-4S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions4
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-4S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-4S-, FH19C-4S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-4S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-4S-0.5SH(05)
CABLE FLAT FLEX 4POS 0.5MM 6" datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 39POS datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf