CUI Inc. VSK-S1-12U
VSK-S1-12U picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S1-12U
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
POWER SUPPLY SWITCHING 12V 1W
Datasheet Download
VSK-S1-12U.pdf
Availability of VSK-S1-12U
QUANTITY
VSK-S1-12U Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S1-12U
Internal Part NumberEIS-VSK-S1-12U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEncapsulated AC-DC Power Supply Series
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSK-S1 Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S1-12U
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S1
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts)1W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency73%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Power (Watts) - Max1W
Line Regulation±2%
Load Regulation±5%
ApprovalsCE, cUL, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S1-12U
Related LinksVSK-S, VSK-S1-12U Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S1-12U Details Description
Related parts for VSK-S1-12U
RES SMD 200 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 200MA SOT-23 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 45A datasheet.pdf
IC GATE NONINV BUFFER SOT953 datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
STRIP MARKER 15 Y datasheet.pdf
PLUG IN CARD BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
100UF 40V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf