CUI Inc. VSK-S2-15U
VSK-S2-15U picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S2-15U
Brief Description
POWER SUPPLY SWITCHING 15V 2W
Datasheet Download
VSK-S2-15U.pdf
Availability of VSK-S2-15U
QUANTITY
VSK-S2-15U Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S2-15U
Internal Part NumberEIS-VSK-S2-15U
RoHS InformationVSK-S2 Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S2-15U
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S2
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)133mA
Power (Watts)2W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency76%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Power (Watts) - Max2W
Line Regulation±2%
Load Regulation±5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S2-15U
Related LinksVSK-S, VSK-S2-15U Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S2-15U Details Description
Related parts for VSK-S2-15U
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
ACTUATOR MAGNET FLANGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.0X2.5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
ACCY CLAMSHELL SFP/SFP+/XFP/SFP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf