CUI Inc. VSK-S25-24U-T
VSK-S25-24U-T picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S25-24U-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Datasheet Download
VSK-S25-24U-T.pdf
Availability of VSK-S25-24U-T
QUANTITY
VSK-S25-24U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S25-24U-T
Internal Part NumberEIS-VSK-S25-24U-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEncapsulated AC-DC Power Supply Series
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSK-S25-T Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S25-24U-T
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S25-T
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S25-24U-T
Related LinksVSK-S2, VSK-S25-24U-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S25-24U-T Details Description
Related parts for VSK-S25-24U-T
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
MOD ME 9210 8MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
RES 3 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.8A TSOP-6 datasheet.pdf