CUI Inc. VSK-S25-24U-T
VSK-S25-24U-T picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S25-24U-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Datasheet Download
VSK-S25-24U-T.pdf
Availability of VSK-S25-24U-T
QUANTITY
VSK-S25-24U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S25-24U-T
Internal Part NumberEIS-VSK-S25-24U-T
RoHS InformationVSK-S25-T Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S25-24U-T
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S25-T
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S25-24U-T
Related LinksVSK-S2, VSK-S25-24U-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S25-24U-T Details Description
Related parts for VSK-S25-24U-T
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
IC KIT MULTIPROTOCOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 8.6UH 1.85A 58 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ VFQFPN datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf