CUI Inc. VSK-S25-48U-T
VSK-S25-48U-T picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S25-48U-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 25W
Datasheet Download
VSK-S25-48U-T.pdf
Availability of VSK-S25-48U-T
QUANTITY
VSK-S25-48U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S25-48U-T
Internal Part NumberEIS-VSK-S25-48U-T
RoHS InformationVSK-S25-T Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S25-48U-T
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S25-T
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max24W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S25-48U-T
Related LinksVSK-S2, VSK-S25-48U-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S25-48U-T Details Description
Related parts for VSK-S25-48U-T
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 18 POS .137 SMD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 90MM CONN MOD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 12PIN KEY D W/END CAP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP MALE C BS TIN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf