Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKCL240-10S10
VSKCL240-10S10 picture photo
Mfg. Part Number
VSKCL240-10S10
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 250A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKCL240-10S10.pdf
Availability of VSKCL240-10S10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKCL240-10S10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKCL240-10S10
Internal Part NumberEIS-VSKCL240-10S10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.57V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1000V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKCL240-10S10
Related LinksVSKCL24, VSKCL240-10S10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKCL240-10S10 Details Description
Related parts for VSKCL240-10S10
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3.3A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 86POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.15A 5SON datasheet.pdf
6" BLACK 30LB CABLE TIE datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-2,9C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf